Preliminary Debate Results | Results Home | Elimination Round Results |
---|---|---|
1987 Policy Results |   | 1989 Policy Results |
Section | Place | School | Debaters | Record | Seed | Result |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | Chaska I | Paul Fust & Darren Schwiebert  | 4-0 | 1 | Quarterfinalist |
1 | 2 | Worthington | Jennifer Dekker & Philip Ebeling  | 3-1 | 5 | Semifinalist |
1 | 3 | Mankato West | Mike Brown & Andy Pearson  | 3-1 | 4 | Quarterfinalist |
1 | 4 | Chaska II | Jennifer Brennan & Corina Leske  | 2-2 | 14 | Octafinalist |
2 | 1 | Brainerd I | Dave Frenz & Tony Maras  | 3-1 | 6 | Semifinalist |
2 | 2 | Brainerd II | Chris Kelkar & Lonny Smith  | 2-2 | 10 | Quarterfinalist |
2 | 3 | Grand Rapids | Mary O'Connor & Meg Valance  | 2-2 | 12 | Octafinalist |
2 | 4 | Aurora-Hoyt Lakes / Biwabik | Gretchen Bonnema & David Frink  | 1-3 |   |   |
3 | 1 | South Saint Paul | Denise Gardiner & Drew Krueger  | 2-2 | 8 | Octafinalist |
3 | 2 | Apple Valley I | Jill Fedoruk & Jeff Smith  | 3-1 | 3 | Quarterfinalist |
3 | 3 | Henry Sibley | Dan Hess & Steve Schuette  | 3-1 | 7 | Octafinalist |
3 | 4 | Apple Valley II | Steve Ebel & Matt Kirkwood  | 1-3 |   |   |
4 | 1 | Forest Lake I | Adam Blons & Monica Houle  | 3-1 | 2 | Octafinalist |
4 | 2 | Roseville | Kathleen Kerr & Kristin Shaw  | 1-3 |   |   |
4 | 3 | Forest Lake II | Christy McEnerney & Cyndi Rapacke  | 0-4 |   |   |
4 | 4 | Stillwater | Bruce Ownbey & Susan Putz  | 2-2 | 13 | Octafinalist |
5 | 1 | Coon Rapids I | Scott Berger & Molly Bondhus  | 1-3 |   |   |
5 | 2 | Coon Rapids II | Dan Boxeth & Kevin Gilbert  | 2-2 |   |   |
5 | 3 | Saint Francis I | Kim Hirsch & Diane Warring  | 2-2 | 9 | Champion |
5 | 4 | Saint Francis II | Mark Balabon & Scott Zentz  | 1-3 |   |   |
6 | 1 | Hopkins I | Luke Samaha & Stephen Simon  | 2-2 | 11 | Octafinalist |
6 | 2 | Hopkins II | Tony Alpert & Sherri Wolson  | 2-2 | 16 | Octafinalist |
6 | 3 | Wayzata I | Joel Kanuik & Dave Palmieri  | 2-2 | 15 | Finalist |
6 | 4 | Wayzata II | Amy Hansen & Lynn Sentman  | 1-3 |   |   |
Octafinals |   | Quarterfinals |   | Semifinals |   | Finals | |||||||||||||||
  |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   |   | ||||||
1 | Chaska I | NEG | 2 |   | |||||||||||||||||
16 | Hopkins II | AFF | 1 |   | |||||||||||||||||
  |   | 1 | Chaska I | AFF | 1 |   | |||||||||||||||
  |   | 9 | Saint Francis I | NEG | 2 |   | |||||||||||||||
9 | Saint Francis I | AFF | 2 |   |   | ||||||||||||||||
8 | South Saint Paul | NEG | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 9 | Saint Francis I | AFF | 5 |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Worthington | NEG | 0 |   | |||||||||||||||
5 | Worthington | NEG | 2 |   |   |   | |||||||||||||||
12 | Grand Rapids | AFF | 1 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 5 | Worthington | AFF | 3 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 4 | Mankato West | NEG | 0 |   |   | ||||||||||||||
13 | Stillwater | AFF | 1 |   |   | ||||||||||||||||
4 | Mankato West | NEG | 2 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 9 | Saint Francis I | ??? | W | ||||||||||||||||
  |   | 15 | Wayzata I | ??? | L | ||||||||||||||||
3 | Apple Valley I | AFF | 2 |   |   | ||||||||||||||||
14 | Chaska II | NEG | 1 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 3 | Apple Valley I | NEG | 1 |   |   | ||||||||||||||
  |   | 6 | Brainerd I | AFF | 2 |   |   | ||||||||||||||
11 | Hopkins I | AFF | 1 |   |   |   | |||||||||||||||
6 | Brainerd I | NEG | 2 |   |   |   | |||||||||||||||
  |   | 6 | Brainerd I | AFF | 2 |   | |||||||||||||||
  |   | 15 | Wayzata I | NEG | 3 |   | |||||||||||||||
7 | Henry Sibley | NEG | 1 |   |   | ||||||||||||||||
10 | Brainerd II | AFF | 2 |   |   | ||||||||||||||||
  |   | 10 | Brainerd II | AFF | 1 |   | |||||||||||||||
  |   | 15 | Wayzata I | NEG | 2 |   | |||||||||||||||
15 | Wayzata I | NEG | 2 |   | |||||||||||||||||
2 | Forest Lake I | AFF | 1 |   |